Italia po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego

Mapa miasta Rzymu



```html

Historia Italii po upadku Starożytnego Rzymu

Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku n.e., historia Włoch - będącej ówcześnie częścią tego imperium - przeżyła okres znaczących przemian. Oto główne wydarzenia i tendencje, które miały miejsce w Italii po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego:

1. Panowanie Germańskie: Po obaleniu ostatniego cesarza zachodniorzymskiego, Romulusa Augustulusa, Włochy znalazły się pod panowaniem różnych germańskich plemion. Włoskimi królestwami germańskimi były m.in. Ostrogoci w północnych Włoszech oraz Longobardowie, którzy zdobyli północną i środkową część kraju.

2. Longobardowie: Longobardowie (Lombardowie) osiedlili się w północnych Włoszech, a ich królestwo (znane jako Królestwo Longobardów) trwało od około 568 do 774 roku n.e. Ich obecność miała znaczny wpływ na kształtowanie się społeczeństwa i kultury w północnych Włoszech.

3. Papież jako autorytet: W tym okresie papież stał się ważnym autorytetem religijnym i instytucją utrzymującą pewną jedność w regionie. Papież był niekiedy mediatorem między władzami świeckimi a religijnymi, próbując zachować stabilność w regionie.

4. Bizantyjska Obecność: W południowych Włoszech utrzymała się bizantyjska obecność. Bizantyjskie terytoria w Italii przetrwały do XI wieku, choć ich wpływ osłabł z biegiem czasu.

5. Ekspansja Franków: W VIII wieku n.e., Karol Wielki, król Franków, podbił Lombardię, co zintegrowało północne Włochy z Karolińskim imperium.

6. Rozdrobnienie feudalne: Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, Włochy doświadczyły okresu rozdrobnienia feudalnego, z lokalnymi władztwami i księstwami rywalizującymi o władzę. Ta sytuacja trwała przez większość średniowiecza.

7. Renesans: Włochy były świadkami rozwoju renesansu w XIV i XV wieku, który przyniósł rewitalizację kultury, nauki i sztuki. Miasta takie jak Florencja, Wenecja i Rzym stały się ośrodkami artystycznymi i intelektualnymi.

8. Wpływy zewnętrzne: W ciągu wieków Włochy były areną wielu konfliktów międzynarodowych, w tym wojen włoskich w XVI wieku, w których różne włoskie miasta i państwa były zaangażowane w walki o władzę, często pod wpływem potęg zewnętrznych, takich jak Hiszpania czy Francja.

W skrócie, po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, Włochy stały się miejscem wielu zmian politycznych, kulturowych i społecznych. Panowanie germańskie, rozdrobnienie feudalne, wpływy papieskie oraz renesans to kluczowe elementy tej burzliwej historii. W XVIII wieku Włochy zaczęły podlegać wpływom różnych europejskich mocarstw, a proces zjednoczenia Włoch zakończył się w drugiej połowie XIX wieku.


Poniżej wszystkie tezy wymagane przez dr Karkuta:

  1. Początki i upadek monarchii rzymskiej
  2. Ekspansja republiki rzymskiej na Półwyspie Apenińskim
  3. Opisz przyczyny, przebieg i skutki wojen punickich
  4. Ustrój republiki
  5. Wojskowość rzymskiej republiki
  6. Działalność polityczna i militarna Juliusza Cezara
  7. Oktawian August i „komedia republiki”
  8. Panowanie cesarza Tyberiusza
  9. „Rok czterech cesarzy” i panowanie Wespazjana
  10. Kryzys III wieku i podział cesarstwa za czasów Dioklecjana
  11. Podział cesarstwa za cesarza Teodozjusza i upadek państwa
  12. Italia po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego